rock around the clock prod.

Rock´n´Roll jour 24-7!

Turné;

17 - 26/4 Claes Janson & Internationalorkestern, Grekland/Corfu.
17 - 26/4 Madricks, Grekland/Corfu.
17 - 26/4 Swedens Clearwater Revival, Grekland/Corfu.
21/4 Billy Bremner Trio/Bollnäs.
4/5 The Animals, Flisa/Konserthuset.
4/5 Swinging Blue Jeans, Flisa/Konserthuset.
5/5 The Animals, Ronneby/Ronnebybrunn.
5/5 Swinging Blue Jeans, Ronneby/Ronnebybrunn.
6/5 The Animals, Stockholm/Vegabaren.
7/5 The Animals, Söderhamn/Teatern.
8/5 The Animals, Sandviken/Drömfabriken.
9/5 The Animals, Karlholm/Folkets Hus.
10/5 The Animals, Borlänge/House Of Blues.
11/5 The Animals, Linköping/LÓrient.
12/5 The Animals, Sandhem/Sägnernas Hus.
18/5 Sväng-Ingvars (a tribute to Sven-Ingvars), Brålanda/Café Gula Huset.
19/5 Sväng-Ingvars (a tribute to Sven-Ingvars), Göteborg/AppleHotel.
24/5 Billy Bremner Trio, Privat.
25/5 Steve Gibbons, Älvkarleby/Turisthotellet.
26/5 Steve Gibbons, Tibro/Millners.
26/5 Little-Gerhard, Matfors/Folkets Park.
27/5 Steve Gibbons, Stockholm/Akkurat.
28/5 Steve Gibbons, Söråker/Folkets Hus.
29/5 Steve Gibbons, Säter/Säterdalen.
5/6 Billy Bremner Trio, Säter/Säterdalen.
8/6 Södra Kolonin i Gävle; Svenne Rubins/Rållez.
9/6 Bilutställning/Nyströms Gård/Tegelbruket/Älvkarleby/Sväng-Ingvars.
9/6 Rocket 88/Hallstavik.
12/6 Sväng-Ingvars, Säter/Säterdalen.
14/6 Tågrock (Tierp-Mehedeby-Marma-Älvkarleby-Skutskär-Furuvik-Gävle).
15/6 Rocket 88, Privat.
15/6 Linda Gail Lewis, Norge/TBC.
16/6 Linda Gail Lewis, Arendal.
16/6 TT Grace, Gällivare/Midnight Sun Meet.
19/6 Linda Gail Lewis, Säter/Säterdalen.
29/6 Södra Kolonin i Gävle; Mats Rådberg & Rankarna/Madricks.
30/6 Forsbacka Countryfestival, Forsbacka Wärdshus; Linda Gail Lewis/Mats Rådberg & Rankarna/Madricks/Billy Bremner.
4/7 Gårdskärsnatta, Slåttervallen/Gårdskär; Björn Rosenström/Björns Skifs gamla band Blåblus/Trenders.
6/7 Ted Gärdestads hyllning med Teds gamla band Rock´n´Roll Machine; Turisthotellet/Älvkarleby.
7/7 TT Grace, Nätra Marknad.
7/7 Little-Gerhard, Norrtälje/Festival.
7/7 Billy Bremner Trio, Norrtälje/Festival.
13/7 Södra Kolonin i Gävle; Hank T Morris & The Amazing Bulla Brothers, Leif Engvalls -71.
14/7 Coverbandsfestival, Nyströms Gård/Tegelbruket/Älvkarleby; (Status Quo) Bullfrogs/(Creedence Clearwater Revival) Swedens Clearwater Revival/(Instrumentalt) In Orbit/(Elvishyllning) Rocket 88.
17/7 Monica Z & Jag med Lena Nilsson, Stockholm/s/s Blidösund.
18/7 Allsång med Jan Johansen, Agne Häggström & Rocket 88 (Elvislåtar), Älvkarleby/Turisthotellet.
20/7 Visfestival med; Py Bäckman/Janne Bark/Claes Janson & Internationalorkestern/Monica Z & Jag (Lena Nilsson), Karlholm/Lancashiresmedjan.
21/7 Billy Bremner Trion + Valleyland Rockers, Åland.
21/7 Linda Gail Lewis, Arvika/Folkets Park.
24/7 Valleyland Rockers, Säter/Säterdalen.
24/7 Linda Gail Lewis, Stockholm/s/s Blidösund.
28/7 Söderforsdagen, Parkhallen i Söderfors (inomhus vid regn); Linda Gail Lewis, Rocket 88, Blixterz, Some Folks, Sandby Cats, Trollkarlen Gabriel.
3/8 Södra Kolonin i Gävle; Linda Gail Lewis/Gene Taylor/Chris Ruest/Sväng-Ingvars.
4/8 Brålanda/Gula Huset, Rock around the clock festivalen med bla Shanes/Linda Gail Lewis mfl. Mer info inom kort.
7/8 Chris Ruest, Säter/Säterdalen.
8-11/8 Countryfestivalen Pickadoll/Nyströms Gård/Tegelbruket/Älvkarleby; Ebbot Lundberg/Christina Lindberg/Augie Meyers/Linda Gail Lewis/Zephania OHora/Madricks/Gene Taylor mfl.
12/8 Augie Meyers & The Swedish Tornados, TBC.
14/8 Gene Taylor, Säter/Säterdalen.
21/8 Augie Meyers & The Swedish Tornados, Säter/Säterdalen.
September; Ducks DeLuxe, Billy Bremners Rockfiles, Dr Feelgood.
Oktober; Shanes feat Lennart Grahn, Swedens Clearwater Revival.